Festival Jeden svět

Ve čtvrtek 22. 3. 2018 vyrazily děti z celého druhého stupně do hradeckého Bio Centrálu, kde probíhal festival o lidských právech Jeden svět. Zhlédnutý snímek Neslyšící syn v nás vyvolal pocit lidskosti a vědomí, že žádný handicap nás neomezí v cestě za svými sny. Děti měly možnost proniknout do tajů etické a občanské výchovy, a to interaktivní a působivou cestou – zábavná a poučná diskuse s moderátory a pedagogy o logopedii, handicapu, českém znakovém jazyku a životu s ním. Děti odcházely s upevněným zjištěním, že nelze užívat pojem „znaková řeč“, nýbrž „znakový jazyk / znakovaná čeština“. Navíc jsme prohloubili spolupráci a vztahy se studenty a žáky ze školy pro sluchově postižené.

V nizozemském snímku Neslyšící syn sleduje režisér Alex de Ronde intimní rodinný portrét, dětství i dospívání svého neslyšícího syna Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím.

Mgr. Simon Schwab