Červen 2013 

Školní rok se blíží neúprosně ke konci a děti se těší na zasloužené prázdniny. Společně jsme ale stihli zažít ještě spoustu příjemných chvil. Den dětí jsme oslavili ve sportovním duchu. Počasí bylo deštivé, útočiště nám poskytla tělocvična. Soutěžili jsme v rychlosti, obratnosti, házení obručí, skoku z místa. Pro snaživé děti byly připraveny diplomy a odměny. Jedno příjemné odpoledne jsme strávili s dětmi, jejich rodiči a sourozenci v Městské knihovně, kde nám paní knihovnice Zdeňka Horská v rámci projektu CČČD přečetla ukázky z vybraných knížek. Největší úspěch mělo Povídání o Zoubkové víle od Nicoly Baxter. Nechyběla ani výtvarná chvilka – kresba představy Zoubkové víly. Sladkou tečkou na konec roku byl druhý ročník Dobrodružné noci ve školní družině. Odvážné děti si přinesly spacáky, pyžamka a kartáčky na zuby a akce mohla začít. Společně jsme se vypravili na procházku do lesů k rybníku Datlík a Cikán, po návratu rozdělali za školou oheň a opekli si buřty. Nechybělo večerní kino – pohádka Tarzan plná pěkných písniček. A pak už zachumlat do spacáků a ponořit se do říše snů po boku kamarádů. Krásné slunečné ráno nás přímo vybídlo připravit snídani venku. Buchet a koláčů jsme měli od šikovných maminek dost a dost. Velmi všem děkujeme za skvělou snídani a rodičům Natálky za buřty k opékání pro všechny. Poslední akcí byla návštěva Hvězdárny a planetária, kterou jsme si i přes nepříznivé počasí užili a hurá na zasloužené dlouhé a ničím nerušené prázdniny…

Květen 2013 

V měsíci květnu k nám v rámci projektu Celé Česko čte dětem zavítal na návštěvu pan Lubomír Pajqer alias Luban z hradeckého amatérského divadelního souboru HAD. S sebou přinesl celou řadu krásných, vlastnoručně vyrobených loutek, ukázal nám, jak se loutky vodí a přečetl ukázku z knížky Milana Valenty Půďáci. Děti si poslechly první kapitolu z vyprávění o Trámošovi a Světlíkovi, dvou strašidlech, bydlících na půdě staré školy. Za pěkného počasí jsme se vydali na návštěvu farmy jednoho z našich žáků Kubíka. Měli jsme možnost vidět koně, malého neposedného kozlíka, jehňátka, malé králíčky, krávy a pár pávů. Následující dny jsme nelenili a pilně nacvičovali vystoupení na besídku ke Dni matek a Dni rodiny. Rodiče se dostavili v hojném počtu, maminky dostaly pěkná přáníčka a kytičky a vystoupení se dětem velmi povedlo. Opět jsme zavítali společně do multikina Cinestar na pohádku Croodsovi, u které jsme se opravdu od plic všichni zasmáli.

Duben 2013 

Konečně trochu přichází jaro a tak vyrážíme na oblíbené hřiště u lachtana a na nové místo k Labi. Tam pozorujeme jarní rostliny, ptáky a střiháme vrbové proutí. Na návštěvu Botanické zahrady Farmaceutické fakulty UK jsme se po roce už všichni těšili. Ale byla ještě lepší, než jsme očekávali. Po sklenících nás provázel pan ředitel Pirner a nejenže jsme viděli banánovník, skořicovník, eukalypt, vanilku a mnoho jiného, ale už víme, jak rostou makadamové ořechy, a ochutnali jsme květ cizokrajného stromu aky. A už také víme, jak se cítí indiáni v deštném pralese při tak velké vlhkosti vzduchu. Konec měsíce byl ve znamení čarodějnic. Na hřišti jsme soutěžili v kostýmech a barvili kouzelné kapesníčky. To ale není všechno! Poprvé jsme u nás přivítali slečnu Mgr. Lenku Strobachovou s jejím pejskem Olinkem. Pejsek Oli není obyčejný pejsek, ale pejsek nejlepší pro děti – má canisterapeutické zkoušky. Děti si ho ihned zamilovaly. S paničkou nám ukázali, co všechno dovedou a my už se těšíme na příští setkání. Tímto jim oběma děkujeme a zároveň také všem dětem a rodičům, kteří přinesli dobroty pro opuštěné pejsky.

Březen 2013 

Jarní prázdniny nám skončily a máme tu první jarní měsíc. Povídáme si o změnách v přírodě, různými technikami vyrábíme jarní květiny, motýlky a berušky. Učíme se poznávat mláďátka zvířat a opakujeme si u nás žijící ptáky. Přímo na svém těle zkoušíme umění obkreslování postav pomocí PET víček. Přes stále mrazivé počasí jsme podnikli několik výletů. První byla návštěva Státní vědecké knihovny spojená s procházkou podél Orlice a v Jiráskových sadech. Další pondělí jsme navštívili Informační centrum ČEZ na Hučáku, kde jsme měli možnost shlédnout film o obnovitelných zdrojích energie, pan průvodce nám ukázal pravé tornádo, turbíny a stoletou elektrárnu. Před Velikonocemi jsme vyrobili pěkná kuřátka, beránky, zajíčky a přáníčka a navštívili jsme Muzeum Východních Čech - program „ Od masopustu do Velikonoc“. Všichni v masopustních maskách jsme si poslechli o velikonočních zvycích a tradicích a vyrobili si masku a slepičku ve výtvarné dílně. Nakonec jsme oslavili konec zimy a jaro přivítali vhozením Morany do Labe v rámci projektu „Svátky jara“.

Únor 2013 

Měsíc jsme začali jednou z řady akcí, které nás čekají v rámci našeho zapojení do celostátního projektu „Celé Česko čte dětem“. Naše první odpoledne s knížkou jsme připravili na téma Večerníček. Děti nosily knihy, četli vychovatelky, děti i rodiče. Nejvíce se líbilo hádání večerníčků podle úvodní melodie. Bylo to příjemné odpoledne. Nezapomněli jsme ani na svátek zamilovaných a vyráběli přáníčka a dárečky. Na návštěvu mini ZOO jsme se po roce těšili všichni. A povedla se! Někdo se bál pohladit si i králíčka, někdo si naopak do ruky vzal i hada a agamu. Všichni jsme se dozvěděli něco nového a zajímavého – třeba, že když je chameleon pěkně barevný, má dobrou náladu. A že tento měsíc v družině stál opravdu za to, nakonec byl i karneval. Sešlo se nám plno pěkných maškar a v tělocvičně jsme si při soutěžích pěkně zařádili. 

Leden 2013 

Nový rok nám příjemně začal nadělením dárků od Ježíška. Všichni měli velikou radost a dalo nám také pořádnou práci, než jsme se všechny nové hry naučili hrát. Dívky ze druhého oddělení nám jedno odpoledne uspořádaly pěkné vystoupení, kde jsme si všichni mohli zatancovat. Opět napadl nový sníh a nám přinesl mnoho radosti z bobování na nedalekém kopci. Povídali jsme si o našem městě, dopravních prostředcích a značkách a nadšeně vyráběli model města – dal nám pořádnou práci, ale výsledek stojí za to. Starší děti již podruhé měli možnost vyzkoušet svou obratnost a vytrvalost na horolezecké stěně. Pod vedením zkušených instruktorů vylezli někteří až úplně nahoru. Každopádně to byl zážitek!

Prosinec 2012 


Poslední měsíc v roce jsme začali „Čertovskou besídkou“. Děti si připravily krásné kostýmy andělů i děsivé masky čertů a čertic. Za účasti rodičů jsme si v tělocvičně zasoutěžili, zatancovali a všechno „zlobení“ zavázali do pytle. Konečně jsme se dočkali sněhové nadílky a po kolena ve sněhu jsme podnikli výstup na náš Mt. Everest. Na vrcholu jsme zapíchli družinovou vlajku a na lopatách a bobech sjížděli nadšeně kopec. Jako dárek jsme si nadělili návštěvu multikina Cinestar – Asterix a Obelix ve službách jejího Veličenstva. Nezapomněli jsme ani na výrobu drobných dárečků na vánoční jarmark a pilně nacvičovali vystoupení na besídku Vánoční radování. Za družinu přejeme všem dětem a rodičům krásné Vánoce a šťastný vstup do nového roku!

Listopad 2012 


Měsíc padajících listů nám přinesl také mnoho zážitků. Začali jsme hrou na „stopovanou“, přičemž mladší děti se vydaly po šipkách a plnily úkoly, které jim připravily děti z druhého oddělení. Odpoledne plné soutěží a plnění úkolů připravil dětem Ježkův tematický den. Příjemným zpestřením byla pro děti velmi usměvavá studentka na praxi. Užili jsme si s ní naši družinovou „drakiádu“ na kopci za školou a navštívili jsme opět Labyrint divadla Drak, kde se děti nejvíce těšily na laboratoř s možnostmi míchání zvuků, světelných efektů a projekcí jako skuteční herci a režiséři.

Říjen 2012

Podzimní sklizeň je v plném proudu a ani my s dětmi jsme neotáleli a zorganizovali „Jablíčkový týden“ plný dovednostních soutěží a vyrábění s jablky. Děti měly možnost celý týden sbírat jablíčka za pěkné chování, pomoc spolužákům, soutěže a tvoření. Na konci je čekala i nějaká ta odměna. Krásně zabarvené listy a přírodniny jsme využili k vyrábění z přírodních materiálů a zopakovali jsme si i znalosti o stromech, listech, plodech a houbách. Za pěkného podzimního počasí jsme všichni společně zvládli výlet na Plachtu do hřebčína, kde jsme měli možnost si prohlédnout koně a dovézt jim něco na zub. Jako sladká tečka na konec měsíce bylo představení kouzelníka, které se dětem velmi líbilo.
 
Září 2012

Přivítali jsme se s „nováčky“. Společně poznáváme kamarády a kamarádky, školu i okolí. Když nám přeje počasí, trávíme čas na hřišti. Na počest letní olympiády v Londýně jsme si zahráli na olympiádu i my. Vyzkoušeli jsme si různé olympijské disciplíny a nechyběly ani medaile a odměny.
 Únor 2012

Měsíc únor jsme začali odměnou za vysvědčení, a to návštěvou Labyrintu divadla Drak. Děti měly možnost se seznámit se zákulisím divadla, dozvěděly se, jaké existují druhy loutek a na vlastní kůži si mohly vyzkoušet být zvukařem, osvětlovačem, režisérem a hercem vedoucím loutku. Konečně jsme si užili i čerstvě napadnutého sněhu a na školním hřišti postavili sněhuláky. Koulovali jsme se a z malého kopečka bobovali. Maminkám jsme vyrobili přáníčka a dárečky na Valentýna a v tělocvičně jsme si velmi užili karneval v maskách s tancem a odměnami.

Leden 2012
A máme tu nový rok! Sníh pořád ne a ne napadnout, a tak se ho snažíme přivolat zimními příběhy, pohádkami a výrobky. Z papíru vystřihujeme sněhuláky, malujeme zasněženou krajinu a těšíme se, až z nebe začnou padat sněhové vločky. Povídáme si o dopravě, dopravních značkách a prostředcích a vyrábíme prostorovou koláž na téma doprava. Starší děti vyrobily krásné hrady a hradní věže a vyzkoušely si pracovat s barvami na sklo. Obohacením byla i návštěva psího útulku u lesního hřbitova v Malšovicích, kde nám řekli mnoho zajímavostí a ukázali roztomilá štěňátka. Děkujeme všem dětem a rodičům za přispění na nákup granulí pro opuštěné pejsky.

prosinec 2011
A už je tu – měsíc čertů i andělů a hlavně Vánoc. Všichni se na ně těšíme a zdobíme si celu školu. Vyrábíme také malé dárečky. Nejvíc jsme si užili Milulášskou besídku v tělocvičně plnou masek , tance, soutěží a také odměn. Sníh pořád nikde, přesto jsme oslavili mezinárodní den hor výstupem na nejbližší kopec. Vánoční besídka se povedla a líbila se i naše družinová vystoupení. Jsme šikulové! Prvním vánočním dárkem pro nás byla návštěva kina. Film Saxana a lexikon kouzel nás v adventním čase všechny pobavil. Zbývalo už jen rozbalit družinové dárky, ochutnat cukroví a hurá domů na Vánoce. PF 2012 všem !!!

listopad 2011
Martin na bílém koni nepřijel a tak si alespoň můžeme stále hrát na hřišti. Chodíme i na lachtana. Pozorujeme přírodu kolem školy, jak se připravuje na zimu. Povídáme a čteme si o tom, co dělají v zimě zvířata. Nejvíc se nám líbilo myší vyrábění a ježčí den, kdy jsme si celé odpoledne hráli na ježky. Také o ptáčcích toho víme hodně nového, vystřihujeme je, malujeme a připravili jsme o nich velkou nástěnku. Povedla se nám skvělá stopovaná – mladší stopovali starší a na konci byl samozřejmě i poklad. Prima byla i ochutnávka staročeských jídel, kterou připravila střední škola.

říjen 2011
Podzimní počasí je stále slunečné, proto neváháme a navštěvujeme hřiště U lachtana, kde se nám velmi líbí hlavně lanovka. Cestou pozorujeme měnící se přírodu, barvy podzimu a sbíráme barevné listy a kaštany. Učíme se rozlišovat stromy podle plodů, tvaru listů. Z přírodnin nás velmi baví vyrábět různá zátiší. Seznámili jsme se s lepící pistolí a vyrobili krásné výtvory. Navštívili jsme Botanickou zahradu UHK, kde nám pan ředitel řekl mnoho zajímavého a pustil vodopád. Pro každého návštěvníka měl na rozloučenou sušenou makovici. Nezapomněli jsme ani na svátek Haloween a vydlabali jsme několik dýní na ozdobu školy. Podzimní prázdniny nás volají a pak hurá zpět do školy.

září 2011
Počasí nám přeje a tak spoustu času trávíme na hřišti. Líbí se nám hlavně prolézačky a pískoviště. „Nováčci“ v družině se začínají rozkoukávat. Poznávají kamarády a kamarádky, školu i okolí školy. Nejvíce se nám líbí hraní na nedalekém hřišti „lachtan“. Pozorujeme začínající podzim a sbíráme zajímavé přírodniny. Z těch jsme vyrobili moc pěkné výrobky.

březen, duben 2011
Počasí nám přeje, hřiště je pro nás nejlepší zábava. Líbí se nám i na pískovišti. Učíme se hrát ping pong. Když prší , hrajeme si vevnitř. Naučili jsme se karty UNO a oblíbené je strašidelné pexeso. Rádi vyrábíme jarní věcičky a samozřejmě strašidelné. Pozorujeme, jak se kolem nás probouzí příroda, kreslíme ji, malujeme a čteme si o zvířatech. Moc se nám líbilo vystoupení skupiny historického šermu CORPORAL na hřišti za školou.


únor 2011

Nemáme sníh a tak běháme po hřišti a užíváme si sluníčka. Povídáme si o ptáčcích a ostatních zvířátkách, pozorujeme krmítka a krmítka si pro radost vyrábíme i z papíru. Moc se nám povedli i ptáčci, ale byla to pěkná „fuška“. Prima je i nové čtení o dinosaurech. 

leden 2011

Venku není pěkné zimní počasí a tak jsme se postili do karetních her. Naučili jsme se spoustu nových a zahálet nenecháváme ani stavebnice a ostatní hračky. Učíme se slušnému chování a kamarádství. Někteří z nás ale nejraději vyrábějí, třeba královskou korunu, kouzelné hůlky, kouzelnický klobouk, strašidelný hrad, sněhuláky a už i srdíčka na Valentýna.

prosinec 2010

Sněhu je habaděj a tak venku bobujeme a užíváme si. Ale všichni už se těšíme na Vánoce. Vyrábíme dárečky pro naše blízké, výrobky na školní jarmark, zpíváme koledy a posloucháme vánoční příběhy. A i v družině jsme nakonec dostali dárky – nové hračky.

listopad 2010
Počasí nám přeje a tak každé odpoledne trávíme na hřišti. Moc se nám líbí pouštění draků a to i přesto, že se nám draci pořád zašmodrchávají a pěkně se za nimi naběháme. Po hrách venku si rádi sedneme, poslechneme si pohádku, hrajeme na domečky nebo na kosmonauty. Už se umíme hezky chovat v jídelně.

září 2010
Využili jsme pěkného počasí  a trávili jsme co nejvíce času venku. Líbí se nám hlavně prolézačky a pískoviště. „Nováčci“ v družině se začínají rozkoukávat, poznávají kamarády a kamarádky a i když se někdy musíme učit jak druhému nekazit hru, jak poprosit, když si s někým chci začít hrát, stává se z dětí v družině fajn parta. Máme z toho radost!

Počasí nám přeje
Počasí nám přeje a tak spoustu času trávíme na hřišti. Rádi potom odpočíváme u čtení. Pohádky, příběhy ale třeba i Čtyřlístky nás baví. Vyrábíme zajímavé věcičky. Třeba krásné hvězdohledy, kterými vidíme souhvězdí. I.Oddělení se vydalo na cestu do vesmíru v soutěži škola kosmonautů, II.oddělení navštívilo indiány. Krásných obrázků mají plno. Nejlepší je ale přece jen pouštění draků. Vítr nám je vynes krásně do nebe a my běhali a běhali. Paráda!