Červen 2014 


Škola už se blíží k závěru a prázdniny ťukají na vrátka. Počasí si s námi trochu hrálo, zažili jsme tropické teploty i chladné deštivé dny. Právě kvůli vysokým teplotám jsme odložili i oslavu Dne dětí. Pozdě ale přece jsme uspořádali na školním hřišti Den dětí na téma „Život v kostce“. Na jednotlivých stanovištích si děti prošli jednotlivými fázemi lidského života od novorozence až po stáří. Soutěže byly zaměřené právě na charakteristické prvky jednotlivých období – sací reflex, krmení lžičkou, učení se básničky, chůze na chůdách a další. Všem se nám ten den líbil. V tomto školním roce naposledy jsme zavítali do městské knihovny Pohádka, od září budeme chodit opět. Jako každoročně k nám na konci června zavítal host v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Byla jím slečna Petra Kykalová, která půl roku učila ve Sluneční škole v Tibetu. Přivezla nám ukázat spoustu zajímavých fotek, videí a hlavně se s námi podělila o zajímavé zážitky. Představila nám knížku Pohádky pro malé Buddhy a pohádku Měsíční strom. A jako každoročně jsme i letos zažili dobrodružnou noc ve školní družině! Měli jsme radost, že se jí účastnila i řada našich prvňáčků. Přestože nám počasí příliš nepřálo, podnikli jsme výlet kolem tří rybníků – Roudnického, Datlíku a Cikána. Cestou jsme se zastavili na hřišti a zahráli si „na pravěké lovce“. Po návratu jsme rozdělali oheň a opekli si večeři. Nechyběla ani vědomostní soutěž a večerní kino- pohádka Ledové království. A pak už všichni do spacáků a dobrou noc. Ráno jsme se mohli těšit na dokonalé buchty, koláče a muffiny od šikovných maminek. Všem moc děkujeme za spolupráci, přejeme krásné slunné prázdniny a těšíme se na další školní rok plný dobrodružství! 

Vychovatelky Bc. Zita Nováková a Radka Černohousová

Květen 2014

Na přání několika aktivních spolužáků jsme na počátku května uspořádali „Čivavko-festival“. Program odpoledne byl zahájen taneční skupinou „Čivavky“, která si vystoupení nacvičila sama ve svém volném čase. Následovalo rozdělení dětí do družstev a soutěže na stanovištích – štafetový běh, hod na plyšáka, slalom na koloběžkách a další. Na závěr nechybělo pohoštění, nádherný dort od Lucky pro Adélku a tombola. Odpoledne bylo moc pěkné a poděkování patří především dívkám ze 4.C - Klárce, Lucce B., Adélce a Nathánkovi ze 3.C. Maminkám a tatínkům jsme vyrobili přáníčka ke Dni matek a Dni rodiny. Navštívili jsme multikino Cinestar – pohádku Zvonilka a piráti. Kino se nám líbí pokaždé. Na závěr jsme se vydali na prohlídku botanické zahrady, kde jsme poznávali různé bylinky známé i neznámé.

Duben 2014

Druhý jarní měsíc jsme začali návštěvou hvězdárny a planetária na Novém Hradci Králové. Naučili jsme se planety naší soustavy, rozpoznávali jsme některá souhvězdí a zhlédli několik pěkných pohádek. Užili jsme si velikonoční období plné vyrábění vajíček, slepiček a zajíčků. Nejvíce jsme se ale těšili na oblíbený čarodějnický rej! Počasí nám nedovolilo uspořádat akci na školním hřišti, ale i v tělocvičně se nám to líbilo. Nechyběla čarodějná pohádka, představení jednotlivých masek a zaříkávání zaklínadel. Sbírali jsme razítka na jednotlivých stanovištích tak svědomitě, že jsme měli celé ruce potiskané. Některé disciplíny jsme dokončovali za pěkného počasí na hřišti, hlavně se nám líbilo barvení kapesníčků a přenášení sběračky plné vody. Začali jsme také pravidelně navštěvovat nedalekou městskou knihovnu Pohádka, která nadšeně vítá nové malé čtenáře ve svých řadách.

Březen 2014

Jarní prázdniny byly plné sluníčka a měsíc březen nám proto utekl jako voda. Za pěkného počasí jsme čas trávili na hřišti, na průlezkách, pískovišti a nově jsme se naučili „skákat gumu“. Zajeli jsme si na exkurzi do Informačního centra ČEZu na Hučáku, kde se nám nejvíce líbila pokusná laboratoř s ukázkou fungování různých typů alternativní energie. Starší děti celý měsíc pilně četli knížku Jak se zbavit Mstivý Soni a nejlepší posluchači budou zařazeni do slosování o ceny v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Jarní dny jsme přivítali také tematickým vyráběním kašírovaných berušek a mravenců a sluníček. Jejich výstava se na nás usmívá každé ráno při příchodu do školy v prostoru nad schodištěm. Zavítali jsme také poprvé do dětského oddělení knihovny U Velryby. Tam nás čekala výtvarná dílna, ze které si každý odnesl roztomilou vařečku – muchomůrku, kytičku, čmeláka nebo mašinku.
Únor 2014

Letošní extrémně teplá zima nám ani v měsíci únoru nedopřála sníh, přesto jsme si vše patřičně užili. Řada prvňáčků se poprvé podívala do Přírodovědného centra při ZŠ Bezručova, kde si zblízka prohlédli spoustu zvířátek a pohladili želvu nebo agamu. Spoustu tance a zábavy jsme zažili na našem tradičním karnevalu v maskách. Přítomny byly princezny, maturantky, paní doktorky, čarodějnice, vojáci, ale také několik indiánů, kovbojů, spiderman nebo batman. Společně jsme si zasoutěžili, vítěze bohatě odměnili a většina masek byla ohodnocena také diplomem. Nezapomněli jsme ani na drobné dárečky pro naše milé k Valentýnovi. Vyzkoušeli jsme si hledání a odlévání stop ze sádry a naše výrobky vystavili na chodbě školy. Moc nás bavilo i vyrábění ručního papíru se zajímavými ubrouskovými motivy. Ondra, Kubík a asistent Péťa se nám rozhodli předvést pokus z kroužku Přírodník – sopka z jedlé sody, který všechny nadchl. Nadcházející jaro nás už pomalu volá ven do přírody a na hřiště, ale o tom až po jarních prázdninách.

Leden 2014 

Nový rok jsme tradičně začali výrobou tříkrálové koruny a sdílením vánočních zážitků a dárků. I nám do školní družiny Ježíšek nadělil nové stolní a vzdělávací hry, které jsme si ihned oblíbili. Opět jsme ve velmi hojném počtu navštívili horolezeckou stěnu a vyzkoušeli si svou obratnost a sílu pod vedením pánů instruktorů. Další pondělí jsme se vydali do ekologického centra SEVER, kde jsme si hravou formou zopakovali poznatky ze života zvířátek na statku. Nechyběla ani divadelní pohádka! V autobuse se chováme tiše, učíme se být ohleduplní k ostatním cestujícím, při procházkách opakujeme dopravní výchovu. Navštívili jsme dokonce nedaleké nově vybudované dopravní hřiště a doufáme, že ho budeme moci navštívit. Ve družině vyrábíme zimní krajiny, zátiší s krmítky a ptáčky a tučňáky, které nám vyzdobí chodby školy. Konečně nám také nasněžilo, proto jsme ihned popadli pekáče a lopaty a užili si jedno odpoledne plné bobování.
  
Prosinec 2013

Měsíc jsme začali adventním čtením v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Vánoční a zimní pohádky a příběhy četly paní vychovatelky a studentka Katka Pavlíková. Vyzkoušeli jsme si i adventní řetězovou kresbu. Abychom se vánočně naladili ještě více, navštívili jsme jarmark na ZŠ pro žáky s vadami sluchu, který byl na podporu vzdělání indického chlapce. Vyrobili jsme si tam vánoční ozdobu, koupili si perníčky a ochutnávali ovocné čaje. Ani letos jsme nemohli vynechat čertovskou párty v tělocvičně. Řádili jsme při hudbě, plnili úkoly a získávali odměny. Úkoly pro nás připravila studentka Katka Pavlíková a všem se nám to moc líbilo. Tělocvičny jsme si užili víckrát a naučili se pár nových sportovních her. Naším důležitým úkolem bylo nacvičování vystoupení na vánoční besídku. Příprava se vyplatila, vystoupení se nám moc povedlo a všem se líbilo. Poslední týden jsme se dali na pečení perníčků. Povedly se, chutnaly a navíc jsme je krásně ozdobili. Poslední tečkou družiny v tomto kalendářním roce byla naše obvyklá malá vánoční besídka. Mlsali jsme cukroví, rozbalovali dárečky a hlavně hned všechny nové hry a hračky vyzkoušeli. 
Listopad 2013

Podzimní prázdniny nám skončily a zase hurá do školy! Dušičky jsme oslavili a dětem přiblížili návštěvou hřbitova na Novém Hradci Králové. Celý měsíc jsme se pilně věnovali knížce Pohádky o mašinkách od Pavla Neumanna. Děti napjatě poslouchaly a teď budeme doufat, že některého z nás vylosují jako výherce knihoreje – celostátní čtenářské soutěže v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Opět jsme navštívili Labyrint divadla Drak, tedy už i prvňáčci měli možnost vyzkoušet si proslulou divadelní laboratoř. Uspořádali jsme také drakiádu, bohužel větru nelze poručit, proto do výše vzlétlo jen pár nejlepších draků. Žákyně Lucka jakožto členka hasičského kroužku nám připravila přednášku o hasičích, která se nám velmi líbila. A nechybělo ani taneční vystoupení chlapeckého souboru, který vedl třeťák Dáňa.

Říjen 2013 

V říjnu nám konečně přeje počasí a můžeme tedy poznávat okolní hřiště, soutěžit za školou a kreslit na chodníky. V lese jsme postavili krásné domečky pro skřítky. Ale stihli jsme toho mnohem víc! Úspěšně jsme zvládli všechny úkoly Zdravé pětky, kdy k nám zavítala lektorka a učila nás o zdravé výživě. Navštívili jsme kino – film Šmoulové 2 a prima jsme se bavili. Ve středu 23.10. jsme napjatě poslouchali povídání a čtení o tajemném ostrově Island. Povídat nám přišla slečna Eva Humlová se studenty Honzou Krejcarem a Markem Liškou. Bylo to tak zajímavé, až jsme viděli skřítky a cítili led a sopečnou lávu. Na konci měsíce nás čekal jablíčkový týden – plno soutěží, odměn a dobrých jablíček. A samozřejmě že i Haloween, strašidelné příběhy a dlabání dýní.

Září 2013 


Nový školní rok nám přinesl mnoho zážitků. Prvňáčci se hbitě rozkoukali, seznámili se spolužáky i prostředím školy. Za pěkného počasí jsme užívali sluníčka na hřišti a pískovišti. Zahráli jsme si hru na „stopovanou“, přičemž mladší děti se vydaly po šipkách a plnily úkoly, které jim připravily děti z třetího oddělení. Na procházkách jsme nasbírali jeřabiny a navlékali korálky, které nám ozdobily družinovou nástěnku. Pilně jsme nacvičovali vystoupení na písničku „V moři je místa dost“ a „Šmoulí macarenu“, které jsme s velkým úspěchem předvedli na Oslavách 20. výročí naší školy.