Měsíc filmu na školách 2018

Ve čtvrtek 15. 11. 2018 se naše škola zapojila do celorepublikové akce Měsíc filmu na školách, pořádanou Jedním světem na školách. V letošním roce byly hlavním tématem únorové události roku 1948. Projekt zahájili třídní učitelé se svými žáky, kteří si během první hodiny povídali o poválečném vývoji našeho státu. Kdo byl K. Gottwald, co znamená „vítězný únor“, co byly Lidové milice, kdo byl odsouzen v politických procesech, proč mluvíme o poválečné republice jako o „třetí republice“ nebo „pretotalitní společnosti“ – toto a mnohem více se stalo náplní první vyučovací hodiny. Následně se projekt odehrával za přítomnosti žáků i učitelů z 5. až 9. tříd. Pozvání na naši školu přijal Mgr. Jaroslav Pinkas, Ph.D. (didaktik a pedagog z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze). S dětmi si pustil film „Ztracená duše národa: ztráta tradice“ a poté kriticky vedl děti k přemýšlení nad dalšími úryvky z českých filmů, které se věnovaly jednomu tématu – kolektivizaci. Proč se komunistický režim snažil zničit staleté selské rody, co plánoval udělat s těmi, kteří odmítli násilnou formu združstevňování – na tyto stěžejní otázky odpovídal dr. Pinkas zajímavou a interaktivní formou spolupráce. Díky dnešní akci jsme měli možnost zpracovat úsek českých dějin zajímavou a nevšední metodou. Na závěr bych poděkoval všem, kteří se o tento projekt zasloužili. A mějme na mysli – svobodný a demokratický stát není samozřejmostí, je nutné o něho neustále pečovat, aby nám nebyl nikdy odcizen. Buďme zodpovědní za své činy.

Mgr. Simon Schwab