DEN ZEMĚ

22. DUBEN….dnes je DEN ZEMĚ.  A proto jsme se dnes celá třída vydali do přírody. Šup a už jsme tam! A že jsme nešli daleko….stačilo vyběhnout před vchod školy. Máme totiž školní budovu v krásném prostředí, kde kolem dokola je nádherná příroda. Pozorovat sluníčko, to by šlo. Dnes vyšlo v 5.54 hodin, ale ….. hrálo si s námi na schovávanou. Někdy se ukrylo za mraky a my jsme zjistili, že pozorovat mraky – to je také prima zábava. Snažili jsme se některé typy mraků pojmenovat, ale více jim slušely naše vymyšlené názvy. Pojďme však dál!

U naší školy jsme pozorovali pupeny a mladé listy jírovce, rozkvetlou třešni a o kousek dál na sídlišti jsme objevili krásné jarní kvetoucí květiny hned vedle cyklostezky. A ta vůně…moc omamná, až se nám hlava zatočila.

Legrace bylo za celý den dosti, až nás bříška bolela od smíchu. Chytli jsme se třeba za ramena a udělali dlouhatánského hada. Všichni jsme zavřeli oči a nechali se vést od prvního v řadě. Šli jsme pomalu a bezpečně, moc jsme si tu zábavu užili. 

Po cestě okolím školy jsme si všímali rostlin – sasanka, fialka, pampeliška a mnoho dalších. Nezapomněli jsme ani na stromy – například borovice, smrk, bříza a řada keřů. Pozorovali jsme barvy, tvary, pupeny…Zkusili jsme také výtvarnou techniku frotáž – na kmen stromu se zajímavou kůrou jsme přiložili papír a přejížděli po něm voskovkou. Vznikaly velmi zajímavé vzorky, které jsme si vystavili ve třídě.

Pozorovali jsme také živočichy. Potkali jsme pejskaře se svými štěkajícími mazlíčky, zaslechli zpívat ptáčky, v lese pracoval datel a jeho ťukání se rozléhalo do širokého okolí. Měli jsme dalekohledy, tak ptactvo také zahlédnout nebylo těžké. Poštolky, straky, holubi – pár příkladů za všechny. Pozorovat hmyz? Žádný problém: měli jsme lupy, takže jsme u lípy na školní zahradě objevili ploštici ruměnici pospolnou. Mravenci pracovali pilně na stavbě nového příbytku – mraveniště jen o kousek dál.

Den, strávený v přírodě, pohlazení po duši. A my jsme si slíbili, že nebudeme čekat na další DEN ZEMĚ, ale vyrazíme do přírody brzy opět. Vždyť jsme si dnes užili náramný den a deky, které jsme měli venku si vezmeme příště všichni.  

Třída 1. C a paní učitelka Petra Dvořáčková

Zdroj obrázku: https://www.radambuk.cz/22-4-den-zeme/

 

 

 

Do pozorování přírody jsme dali opravdu všechno. Claudinka se Sabirkem v akci – pozorují mravenečky….
Nadšená milovnice přírody Claudinka pozoruje u lípy ploštici ruměnici….byla úplně nadšená.
Daneček hledá, sleduje, pozoruje….budoucí doktor přírodních věd….
Prvňáčci si prohlíží a pozorují hmyz….
Zastavení v lese – lupy, dalekohledy, ale také zdravé svačinky a osvěžení dobrým pitím…to byl náš DEN ZEMĚ. A že se povedl….na jedničku.
DEN ZEMĚ 22. 4. 2022 – společná procházka po Zemi

Zdroj obrázku: https://www.radambuk.cz/22-4-den-zeme/