Melounové bedýnky

V rámci projektu Ovoce, zelenina do škol jsme v tomto týdnu obdrželi Doprovodný vzdělávací program – MELOUNOVÉ BEDÝNKY.

Každý žák naší školy si mohl pochutnat na melounech. Naší pozornosti tak neunikly velké zelené vodní melouny s růžovou dužinou, ale také melouny žluté a Cantaloupe.  Známé i méně známé druhy melounů, které nás osvěžili na počátku přicházejícího léta. Vždyť melouny k létu neodmyslitelně patří. 

Čím jsou melouny prospěšné pro zdraví?

Melouny obsahují až 90 % vody a jsou jako stvořené pro letní osvěžení. Podle posledních zjištění mají méně cukru, než se dříve věřilo. Navíc obsahují vlákninu, vitaminy a důležité stopové prvky.

Základní dělení melounů je na vodní a cukrové, přestože vodu a cukr obsahují všechny bez rozdílu.

Meloun vodní je česká letní klasika, která může mít i vcelku obří rozměry. Má zelenou slupku, růžovou dužinu a díky vytrvalému úsilí zahradníků rok od roku méně pecek. Na slunném místě se dá s úspěchem pěstovat i na českých zahrádkách. Vyznačuje se velmi dobrou chutí, je výborný ke konzumaci v čerstvém stavu a jako součást různých ovocných salátů, zákusků a zmrzlin. 

Meloun Cantaloupe je naopak nejmenší z melounů a je velmi lahodný. Má světle zelenou až žlutou popraskanou slupku a oranžovou dužinu. Dobře vyzrálé plody jsou nejlepší jen tak. Chuť je velmi aromatická připomínající sladkou karotku a mango. Připravují se z nich také vynikající sorbety a zmrzliny.

Meloun žlutý má výraznou žlutou, rýhovanou slupku. Uvnitř kůry se skrývá krémově zbarvená šťavnatá dužina. Dužina je v plné zralosti plná sladké šťávy a příjemně voní. Žlutý meloun dokáže pomoci při spálení od slunce. Plátky jeho dužiny chladí a vyživují poškozenou pokožku. Nejen proto se také často využívá v kosmetice. 

10 zdraví prospěšných vlastností melounu:

  • zlepšuje zdraví očí
  • snižuje tělesný tuk
  • přírodní diuretikum
  • zlepšuje náladu
  • zlepšuje fyzický výkon
  • hydratuje tělo
  • udržuje zdraví ledvin
  • snižuje riziko zánětu
  • dobrý na kosti
  • zvyšuje imunitu

Dobrou chuť!