Cyklistický kurz 2024

V termínu 3.6. – 7.6. 2024 se zájemci z 8. a 9. tříd zúčastnili cyklistického kurzu v kempu Milovy ležícího v CHKO Žďárské vrchy na Vysočině.
Náplní kurzu byla především cykloturistika a také celá řada dalších outdoorových aktivit. 

V pondělí jsme se ubytovali v Penzionu Poslední míle, kde jsme spali v bungalovech. Po obědě jsme si řekli o bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a vypravili se na cyklotrasu dlouhou 20,5 kilometrů.  Na trase byly vesničky Křižánky, Brušovec a Blatka. Cestou nás ale zastihl silný déšť. Naštěstí jsme zrovna jeli kolem přístřešku, kde jsme se asi na hodinku schovali. Po přeháňce jsme dojeli až k Malinské skále, kam jsem se vypravil se skupinkou odvážlivců. Následoval sjezd dolů do kempu, kde nás čekala teplá večeře. Po večeři byla připravena tematicky laděná soutěžní hra Riskuj i další zábavné hry a aktivity. 
V úterý jsme po snídani obdrželi obědový balíček a vydali se na cyklotrasu dlouhou 25,4 kilometrů. Hned na začátku jsme se zastavili u skalního útvaru Čtyři palice a za několik kilometrů dále jsme zdolali nejvyšší vrchol Žďárských vrchů – vrchol Devět skal. Zde jsme našli kešku, poobědvali a pokračovali po žluté turistické trase. Nakonec jsme se rozdělili na dvě skupinky. První vyrazila zpátky do kempu a připsala si tak krásných 18 kilometrů a druhá pokračovala dále přes vesničky Kadov, Krátká, Blatiny a Sněžné. Ze Sněžného do Milov nás čekal 3 kilometry dlouhý sjezd, kde jsme se parádně projeli a najeli tak v součtu 32 kilometrů. První skupinka mezitím hrála v kempu deskové a karetní hry. Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, kde měly slečny logopedky připravené tematické hry. 

Ve středu nás čekal odpočinkový den, a tak jsme pod vedením slečny Teichmanové vyrazili na 5 kilometrů dlouhý pěší výlet s úkoly a hledáním pokladu. Cestou jsme našli tři kešky a žáci splnili celkem šest zajímavých úkolů. Zastavili jsme se u Drátenické skály, kde jsme pozorovali horolezce v akci. Jednalo se o příslušníky horské služby, kteří s námi sdíleli celý týden kemp, jelikož zde měli letní školu. Cítili jsme se tak v bezpečí a to s vidinou toho, že o nás bude v případě nouze dobře postaráno… Pokladem, který žáci nalezli po vyřešení šifry na konci výletu, byl pronájem minigolfové hřiště v blízkosti kempu. Minigolf jsme si odpoledne všichni společně zahráli. Po večeři následoval fotbalový zápas. Středa byla také jediným dnem, kdy jsem se vypravil se skupinkou otužilců vykoupat do místního rybníku 🙂

 

Ve čtvrtek jsme vyrazili na cyklotrasu dlouhou 25 kilometrů. Jeli jsme přes vesničky České Milovy, Krásné, Daňkovice, Líšnou a Sněžné. Jednalo se o profilově náročnější trasu, a proto jsme zařadili častější přestávky. Ve vesničce Krásné jsme se napili z místního lahodného pramene, nalezli kešku a pokračovali do Daňkovic, kde jsme si snědli obědový balíček a zastavili se v restauraci Selský dvůr na limonádu. Po příjezdu do kempu následoval odpočinek. Před večeří jsme si ještě stihli zahrát hru Frisbee a realizovat aktivitu Pavučina v blízkém lese. Po vepřové pečínce k večeři, jsme stihli ještě táborák a opékání špekáčků. Richard přivezl dokonce kytaru, a tak jsme si i zazpívali 🙂

   

A je tu závěrečný páteční den. Po snídani jsme vyrazili k nedalekému rozcestí Blatiny, kde jsme měli pro žáky připravené soutěže na kolech. Jednalo se o pomalou jízdu, slalom a závod.  Po soutěžním dopoledni jsme se ještě stihli zastavit v občerstvení U Kolouška, kde jsme si dali kávu z místní rodinné pražírny Hofr a děti si daly zmrzlinu a limonádu. Po obědě proběhlo vyhlášení vítězů, předání diplomů a závěrečné zhodnocení premiérového cyklistického kurzu. O půl třetí pro nás již přijel mikrobus a pana řidiče jsme ještě přemluvili na zastávku v McDonalds. Myslím si, že se cyklistický kurz nadmíru vydařil a všichni jsme odjížděli se spoustou vzpomínek a zážitků 🙂 

Mgr. Tomáš Dohnanský