Den svatého Martina

Svátek svatého Martina

Dne 11. listopadu slavíme každoročně svátek svatého Martina.  Tento svátek se váže k podzimnímu období a k blížícím se Vánocům. Legenda o svatém Martinovi vypráví o tom, jak jednou v zimě projížděl římský voják na bílém koni městskou branou a potkal chladem se třesoucího žebráka. Mladý římský voják neměl u sebe nic, než svůj plášť, který rozťal svým mečem a jednu polovinu daroval žebrákovi – vykonal dobrý skutek.

Děti okouzlila legenda o svatém Martinovi. Dále je upoutaly zvyky svatomartinského období a fascinoval žertovný obřad přijímání nových uchazečů honebního spolku. Nejvíce se líbily tyto zvyky: porcování husy, úprava střevíců, předvídání počasí z kostí, pečení buchet s povidly i mákem a také rohlíků ve tvaru podkovy a ochutnávání nových vín.

Dětem se oslava svátku svatého Martina velice líbila a těší se na další rok.

Za všechny děti a pedagogy napsal Martin Slavík.

 

Zdroj obrázku: https://zsmokra.cz/udalost/den-sv-martina-2/